Lok Sabha Secretariat

Dated
Title Pages
Days
2019/03/14
Government Gazette 1228/2019, ii.3.ii (E)    
Smt Mausam Noor an elected member of Lok Sabha from Maldaha Uttar Parliamentary Constituency
1
5
2019/03/12
Government Gazette 1211/2019, ii.3.ii (E)    
Prof Dr Sugata Bose, an elected member of Lok Sabha from Jadavpur Parliamentary Constituency
1
7
2019/02/23
Government Gazette 73/2019, i.1 (E)    
Shri S Rajendran, an elected member of Lok Sabha from Viluppuram Parliamentary Constituency
1
24
2019/02/14
Government Gazette 53/2019, i.1 (E)    
In exercise of the powers conferred upon me by sub clause a of clause 2 of article 85 of the Constitution I hereby prorogue the Lok Sabha
2
33
2019/01/16
Government Gazette 27/2019, i.1 (E)    
The following order by the President dated the 16th January, 2019 is published for general information
1
62
2019/01/10
Government Gazette 14/2019, i.1 (E)    
The following order by the President dated the 10th January, 2019 is published for general information
1
68
2019/01/08
Government Gazette 3/2019, ii.2 (E)    
Bills were introduced in Lok Sabha on 8th January, 2019 reg. the Trade Unions (Amendment) Act, 2019 the Protection of Children from Sexual Offences (A) Act, 2019 the Constitution (A) Act, 2019.
11
70
2019/01/02
Government Gazette 01/2019, ii.2 (E)    
Bill was introduced in Lok Sabha on 2nd January, 2019 reg. the Aadhaar and other Laws (Amendment) Act, 2018.
15
76
Government Gazette 1/2019, i.1 (E)    
The following paragraph published in the Lok Sabha Bulletin part II dated 28 December, 2018
2
2018/12/31
Government Gazette 27/2018, ii.2 (E)    
Bill was introduced in Lok Sabha on 31st December 2018 Appropriation (No. 6) Act, 2018
4
78
2018/12/28
Government Gazette 24/2018, ii.2 (E)    
Jallianwala Bagh National Memorial (Amendment) Act, 2018
3
81
2018/12/24
Government Gazette 5072/2018, ii.3.ii (E)    
Shri Harish Chandra Meena an elected member of Lok Sabha from Dausa Parliamentary Constituency of Rajasthan has resigned his seat
1
85
2018/12/21
Government Gazette 5071/2018, ii.3.ii (E)    
Shri Tamradhwaj Sahu an elected member of Lok Sabha from Durg Parliamentary Constituency of Chhattisgarh has resigned his seat
1
88
Government Gazette 5028/2018, ii.3.ii (E)    
Shri Nagendra Singh, an elected member of Lok Sabha from Khajuraho Parliamentary Constituency of Madhya
1
Government Gazette 5027/2018, ii.3.ii (E)    
Shri Raghu Sharma an elected member of Lok Sabha from Ajmer Parliamentary Constituency of Rajasthan has resigned his seat in Lok Sabha
1
Government Gazette 5026/2018, ii.3.ii (E)    
Shri Manohar Untwal, an elected member of Lok Sabha from Dewas Parliamentary Constituency of Madhya Pradesh
1

Publications